Dwukrotnie skolonizowana Twice Colonized

reż. Lin Alluna / 2023 / Dania, Grenlandia, Kanada / 92min.
Po śmierci syna znana prawniczka Inuitów Aaju Peter wyrusza w podróż, by odzyskać swój język i kulturę po całym życiu spędzonym na walce z przymusową asymilacją.

Kiedy nagle umiera syn znanej prawniczki Inuitów Aaju Peter, bohaterka wyrusza w podróż, by odzyskać swój język i kulturę po całym życiu spędzonym na walce z przymusową asymilacją, która szczególnie naznaczyła jej los. Czy można zmieniać świat i jednocześnie leczyć własne rany? Aaju zagłębia się w swoją przeszłość i pochodzenie. Gdy była dzieckiem została oddzielona od rodziny na Grenlandii i wysłana do Danii. Tam straciła zarówno ojczysty język, jak i rdzenną kulturę. Wyruszyła więc do arktycznej Kanady, gdzie znowu wpadła w sidła kolonizacji.

„Dwukrotnie skolonizowana”, jak sama mówi, rozpoczęła walkę o sprawiedliwość, chcąc zapewnić lepszą przyszłość swoim wnukom i przyszłym pokoleniom. Film skupia się na starciu bohaterki z własnymi demonami i traumami, a także pokazuje jej walkę o szacunek, godność i uznanie w świecie, w którym kolonializm i związana z nim przemoc wcale nie należą do przeszłości. Aaju Peter wystąpiła wcześniej w filmie „Angry Inuk” – wyreżyserowanym przez producentkę „Podwójnie skolonizowanej”, Aletheę Arnaquq-Baril – nagrodzonym Nagrodą Publiczności na festiwalu Hot Docs w Toronto.  

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
Dania, Grenlandia, Kanada / 2023
reżyseria:
Lin Alluna
zdjęcia:
Iris Ng, Glauco Bermudez, David Bauer, Lin Alluna
produkcja:
Stacey Aglok MacDonald, Emile Hertling Péronard, Alethea Arnaquq-Baril, Bob Moore / Ánorâk Film
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – CPH:DOX Kopenhaga, 2023 – FF Sundance
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
konkursy:
Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej
tagi:
psychologia ekologia prawa człowieka feminizm relacje aktywizm protest migracje

Inne filmy z tagiem ekologia