Reality Check - kolejny odcinek podcastu już dostępny!

„Reality Check” to podcast, którego punktem wyjścia są filmy z programu festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Prowadzący Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG, udowadnia, że kino dokumentalne jest nie tylko świetnym pretekstem do dyskusji, ale także rzetelnym źródłem wiedzy poszerzającej nasze spojrzenie na świat. W wędrówce przez ciekawe i często zaskakujące tematy przewodnikami oraz przewodniczkami będą niezwykłe postaci - neurobiolożka dr Joanna Podgórska, projektantka przestrzeni i badaczka dr Jo Jurga czy japonista dr Jakub Karpoluk. Nie zabraknie też reżyserek i reżyserów festiwalowych filmów - Elizy Kubarskiej czy Łukasza Rondudy i Dawida Nickla.

Podcast współtworzy partner festiwalu - Audioteka. Wszystkich odcinków, które będą pojawiały się co tydzień od 11 kwietnia do początku czerwca, można posłuchać bezpłatnie w aplikacjach Audioteki. Na stronie głównej festiwalu mdag.pl pojawi się przekierowanie do strony podcastu.

 

Odcinek premierowy (dostępny od 11 kwietnia): Jaki jest wzór na szczęście? 

SŁUCHAJ TUTAJ

W dostępnym już, premierowym odcinku Karol Piekarczyk wraz ze swoją gościnią, neurobiolożką i edukatorką dr Joanną Podgórską, przygląda się bliżej tematowi szczęścia i jego zmiennej definicji. Okazuje się, że szczęście bardzo często wymyka się klasycznym normom. A wiemy to m.in. dzięki bohaterom i bohaterkom filmów tegorocznej sekcji MDAG „W drodze do szczęścia”, którzy błądzą w poszukiwaniu spełnienia bądź znajdują je w nieoczywistych miejscach. Co tak naprawdę daje nam szczęście i czy naukowcy_czynie zajmujący się mózgiem znają na to odpowiedź?  Czy możliwe byłoby stworzenie uniwersalnego wzoru na szczęście?

Rozmowa towarzyszy sekcji „W drodze do szczęścia” a w szczególności dwóm filmom tegorocznego MDAG -„Agentowi szczęścia” (Agent of Happiness), reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó oraz „Mnichowi” (The Monk) Miry Jargil oraz Christiana Sønderby Jepsena. Pierwszy opowiada o zleconym przez króla Bhutanu badaniu indeksu szczęścia mieszkańców. Drugi opowiada o duńskim naukowcu, który przez lata był buddyjskim mnichem w klasztorze na Sri Lance. Czy to pomogło mu rozwiązać życiowe rozterki?

Kolejny odcinek (dostępny od 18 kwietnia): Wanda Rutkiewicz – kobieta, która zdobywała szczyty 

W drugim odcinku „Reality Check” Karol Piekarczyk rozmawia z gościniami, które przybliżają nam sylwetkę Wandy Rutkiewicz, legendarnej polskiej alpinistki i himalaistki. Janina Fies, siostra Wandy, opowiada o jej początkach ze wspinaczką oraz emocjach, które towarzyszyły całej rodzinie podczas wypraw. Natomiast Eliza Kubarska, reżyserka filmu „Ostatnia wyprawa”, dzieli się równie bliskim spojrzeniem na Wandę, które powstało dzięki uważnej pracy nad nieznanymi dotąd archiwaliami, podróżom szlakiem alpinistki oraz własnym doświadczeniom. Pozwoliły one reżyserce zrozumieć i utożsamić się z historią Rutkiewicz.

„Kiedy odkryłam kasetę numer trzy, nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę. Wanda mówi nagle: najważniejsza dla mnie jest moja wolność, wolność, żebym mogła mówić to, co chcę. Wolność, żebym mogła robić to, co chcę, a nie była zmuszana do robienia czegoś. I pomyślał sobie wtedy – w takim razie Wando opowiedz nam o sobie” – mówi Eliza Kubarska o korzeniach filmu „Ostatnia wyprawa”.

Japonia, muzyk-cyborg i fani Wixapolu

Kolejne odcinki podcastu „Reality Check” będą okazją, żeby usłyszeć o tematach, które mają ogromny wpływa na naszą rzeczywistość. Przy okazji filmu „Ja, cyborg”, opowiadającym o pierwszym w historii muzyku-cyborgu, Karol Piekarczyk rozmawiał z projektantką przestrzeni i badaczką dr Jo Jurgą oraz specjalistą od doświadczeń VR - Janem Szczycińskim. Zastanawiali się nad wpływem technologii na nasze postrzeganie człowieczeństwa.

O jednoczącą moc muzyki techno zapytał Łukasza Rondudę, Dawida Nickla i Gregora Różańskiego, czyli reżyserów i bohatera filmu „Rave”.

Na pytanie, czy da się obiektywnie ocenić konflikt palestyńsko-izraelski Karol rozmawiał z korespondentką i reportażystka Alą Qandil oraz Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska przy okazji filmu „Nie chcemy innej ziemi”.

Reżyserka Lidia Duda oraz pisarka i znawczyni Puszczy Białowieskiej Dorota Borodaj opowiedziały o uciecze do natury, wychowaniu dzieci daleko od cywilizacji oraz najstarszym lesie w Europie i kryzysach, których jest świadkiem w ostatnich latach, przy okazji filmu „Las”.

Za to japonista dr Jakub Karpoluk przybliżył nam sekcję „Japan Story”, w której pojawią się filmy opowiadającej o edukacji, polityce, sztuce i popkulturze jednego z najbardziej interesujących dla Polaków krajów Dalekiego Wschodu.

„Reality Check” to podcast o filmach, które przybliżają rzeczywistość. Pierwsze odcinka można już słuchać bezpłatnie w aplikacjach Audioteki.